На 6 декември отбелязваме Никулден, един от най-почитаните празници в България, свързан със Свети Николай Чудотворец – закрилник на рибарите, моряците, търговците и банкерите. Освен че е имен ден за хиляди българи, носещи имената Николай, Никола, Нина, Николина и производните им, Никулден е изпълнен с богати традиции и ритуали, които носят духа на българската култура и вяра.

Шаранът е основният елемент на Никулденската трапеза. Според народните вярвания, Свети Николай спасил лодката на рибарите от потъване, като запушил дупката с шаран. Затова той е наричан „рибата на светеца“ и на днешния ден се приготвя рибник или пълнен шаран.

След като шаранът бъде приготвен, част от него се раздава на съседи и близки за здраве. Вярва се, че в главата на шарана има кръстовидна кост, която се пази като амулет за защита и здраве.

По традиция в Добруджа се приготвя и обреден хляб, който се украсява с фигурки на риби и лодки. В Родопите освен рибни ястия, на масата често се сервират и местни ястия като качамак и клин. В Тракия пък пълненият шаран е основният акцент, а трапезата е съпътствана с песни и танци.

Никулден е не само празник, но и време за благодарност, споделяне и почит към традициите. Събирането около трапезата с шаран и празничното настроение създават усещане за уют и принадлежност.

author avatar
DaniIzkusitel
You May Also Like

Хората от Каменната ера са били суетни (част 2)

Здравейте, приятели. Продължаваме една интересна тема, която забелязах, че привлече интереса ви.…

Копнежът по непознатото (част 1)

Wanderlust описва копнежа по места, които човек дори не познава. Копнеж да…

Телефонна зависимост

Представяли ли сте си някога, че телефоните ще станат толкова съществена част…

Изкушени от красота (Част 1)

Няма нищо лошо в това да обръщаме внимание на хубавите неща, да…