На 6 декември отбелязваме Никулден, един от най-почитаните празници в България, свързан със Свети Николай Чудотворец – закрилник на рибарите, моряците, търговците и банкерите. Освен че е имен ден за хиляди българи, носещи имената Николай, Никола, Нина, Николина и производните им, Никулден е изпълнен с богати традиции и ритуали, които носят духа на българската култура и вяра.

Шаранът е основният елемент на Никулденската трапеза. Според народните вярвания, Свети Николай спасил лодката на рибарите от потъване, като запушил дупката с шаран. Затова той е наричан „рибата на светеца“ и на днешния ден се приготвя рибник или пълнен шаран.

След като шаранът бъде приготвен, част от него се раздава на съседи и близки за здраве. Вярва се, че в главата на шарана има кръстовидна кост, която се пази като амулет за защита и здраве.

По традиция в Добруджа се приготвя и обреден хляб, който се украсява с фигурки на риби и лодки. В Родопите освен рибни ястия, на масата често се сервират и местни ястия като качамак и клин. В Тракия пък пълненият шаран е основният акцент, а трапезата е съпътствана с песни и танци.

Никулден е не само празник, но и време за благодарност, споделяне и почит към традициите. Събирането около трапезата с шаран и празничното настроение създават усещане за уют и принадлежност.

author avatar
DaniIzkusitel
You May Also Like

Неща, за които да благодарим на котката си

Декември е време за равносметка и чудесна възможност да изкажем своята признателност…

Защо харесвам айфон?

Преди години бях голяма противничка и си мислих какво пък толкова всички…

Телефонна зависимост

Представяли ли сте си някога, че телефоните ще станат толкова съществена част…

Как да оцелееш в работна среда?

Много е трудно да оцелееш в работна среда, защото трябва да си…