Представяли ли сте си някога, че телефоните ще станат толкова съществена част от живота ни и ще контролират ежедневието ни? Те ни будят, броят крачките ни, смятат калориите ни, дори поддържат връзката с близките ни. Постепенно обаче безмисленото плъзгане с пръст по екрана се превърна от изкушение в зависимост, с която трябва да се справим.

Попаднах на стряскаща статистика, според която човек проверява телефона си над 100 пъти на ден. Същото проучване изкарваше и факти, според които честата употреба на телефона ни лишава от концентрация, задълбочени мисловни процеси и дори проблеми със съня.

Вече има много литература по темата и съвети за справяне с телефонната зависимост, но от прочетеното до момента, най-достъпни ми се сториха съветите на Катрин Прайс. Тя е автор на книгата „Как да се разделим с телефона си“ и е изготвила 30-дневен план за превенция, състоящ се от няколко лесни правила за спазване.

Авторката предлага да се започне с няколко приложения, които следят колко пъти дневно проверяваме телефона си. Обяснението е, че по този начин ставаме по-осъзнати към проблема и е крачка към разрешаването.

След като вече сме направили първите стъпки, следват още няколко. Например да изберем определени периоди от деня, които да прекарваме без мобилния, а постепенно времето да се увеличава. Крайната цел е да можем да прекараме цели дни без телефонът да ни липсва или да се сещаме за него.

Една от причините за зависимост към мобилния, е желанието ни да проверяваме нотификациите и какво се случва в социалните медии. Затова – изключете известията си или оставете телефона си на беззвучен режим.

Ако и това не помага срещу гъделичкащо чувство да се разровим в социалните дебри, изключете мобилните си данни. Никой няма да се разсърди, че не отговаряме веднага на съобщението, коментара или имейла.

В крайна сметка трябва да осъзнаем, че ние контролирате технологиите, а не те нас.

author avatar
DaniIzkusitel
You May Also Like

С грижа за сърцето

На 29 септември всяка година се отбелязва Световният ден на сърцето. Ден,…

Религиозният Вазов през погледа на Васил Лазаров

Здравейте, приятели. Наскоро попаднах на интересния личен блог на автора Васил Лазаров…

Великден по света – традиции, които ме изненадаха

Колкото и да обичам българския Великден – с червените яйца, козунака и…

Каузата на Мило Борисов за Отговорна игра

Казват, че животът е като хазарт – залагаме, рискуваме и печелим, взимаме…